Osiągnięcie sukcesu w biznesie jest składową wielu czynników: od cech osobowościowych, poprzez starannie wyuczone umiejętności, do zwykłego szczęścia. Osobie o wszystkich cechach przedsiębiorcy może nadal brakować umiejętności biznesowych niezbędnych do prowadzenia dobrze prosperującej firmy. Przedsiębiorcy potrzebują wiedzy technicznej do realizacji swoich pomysłów oraz umiejętności menedżerskich do organizowania firmy, opracowywania strategii działania, pozyskiwania finansowania i nadzorowania bieżącej działalności. We współczesnym świecie nie można się także obyć bez kompetencji cyfrowych.
Umiejętności kierownicze to wiedza i zdolność osób na stanowisku kierowniczym do wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z zarządzaniem. Tej wiedzy i umiejętności można się nauczyć. Umiejętności menedżerskie dzielą się na trzy podstawowe kategorie: umiejętności techniczne, relacje międzyludzkie i umiejętności koncepcyjne.
Menedżerowie realizują podstawowe funkcje zarządzania — planowanie i opracowywanie strategii, organizowanie, kontrolowanie oraz kierowanie i rozwijanie pracowników. Umiejętność jasnego komunikowania się, koordynowania i motywowania pracowników, a także skutecznego planowania zadań to kluczowe umiejętności, których potrzebują wszyscy menedżerowie. Wszystkie te funkcje są niezbędne do sprawnego prowadzenia organizacji i osiągania celów przedsiębiorstwa. Planowanie jest wymagane do wyznaczania celów i ustalania strategii koordynacji działań. Dobre umiejętności interpersonalne i komunikacyjne są ważne w kontaktach z pracownikami, klientami i innymi współpracownikami biznesowymi, takimi jak bankierzy, księgowi i adwokaci.
Umiejętności techniczne odnoszą się do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia potrzebnego do realizacji złożonych działań, zadań i procesów związanych z technologią obliczeniową i fizyczną, a także różnorodną grupą innych przedsiębiorstw. Opanowanie tych umiejętności jest niezbędne, jeśli chce się osiągnąć sukces. Niezbędne jest zapewnienie pracownikom umiejętności technicznych, których potrzebują, aby skutecznie wykonywać swoją pracę. Zapewnienie pracownikom umiejętności, których potrzebują, prowadzi do szczęśliwszych pracowników, co oznacza lepszą produktywność.
W dzisiejszych czasach niezwykle ważne są także kompetencje cyfrowe. Kompetencje cyfrowe są jedną z kluczowych kompetencji i odnoszą się do pewnego i krytycznego korzystania z pełnego zakresu technologii cyfrowych do informacji, komunikacji i rozwiązywania podstawowych problemów. Obejmuje to komunikację w środowiskach cyfrowych, udostępnianie zasobów, łączenie się z innymi i współpracę za pomocą narzędzi cyfrowych, interakcję i uczestnictwo w społecznościach i sieciach, demonstrowanie świadomości międzykulturowej.
Wypracowanie wyżej wymienionych umiejętności jest szczególnie istotne ze względu na fakt, że żyjemy w rozwijającej się gospodarce cyfrowej. Firmy cyfrowe wykorzystują technologię do tworzenia nowej wartości w modelach biznesowych, doświadczeniach klientów i wewnętrznych możliwościach wspierających ich podstawowe operacje. Kompetencje cyfrowe, obok zdolności kierowniczych i umiejętności technicznych, są najważniejszymi cechami współczesnego człowieka sukcesu.